Більшість автозаправних станцій у Миколаєві стоять порожні — відсутнє паливо. Щоб заправити автомобіль, водії мають скористатися спеціальними талонами. На заправках черги, а паливо видають в обмеженій кількості.
Деякі автозаправні станції продають пальне в обмеженій кількості. Понад 40 машин у черзі до заправної станції “Петрол”, що розташована навпроти парку «Перемоги». Тут власникам авто продають бензин по десять літрів в одні руки. За літр 95 марки просять 47 гривень.
Черга до заправної станції
Зранку четвертого травня паливо тут продавали в необмеженій кількості, говорить Володимир Заїкин. В черзі чоловік стояв пів години.
«Буду стоять довго, мабуть, я так думаю. Немає нічого. У Кривому Розі люди вчора були, не найшли нічого, і тут вже так», — розповідає водій Володимир Заїкин
На заправці “ОККО” продають бензин та дизельне паливо по талонах для водіїв підприємств критичної інфраструктури. За такою системою працюють і на заправній станції “АNP”, також тут продають паливо водіям, які зареєструвались у спеціальному додатку.
Заправна станція
Оператор розливу палива Олександр пояснює: так паливо продають за наказом керівництва.
«Тому що такі умови АЗС. На певній кількості, коли закінчується паливо, його продають тільки по безготівковому рахунку. Або використовуємо паливний додаток чи паливні талони», — каже Олександр.
Чоловік допомагає водіям встановити відповідний додаток.
«Знаходите саму АЗС у списку карт. Потім вам нараховується літраж палива. Після того, як оплатили та прив’язали банківську карту, вам на особистий рахунок приходить літраж, після того тільки ви заправляєтесь», — говорить Олександр.
Відсутність палива в Україні має об’єктивні причини — війна, зруйновані Росією нафтопереробні підприємства та нафтові склади. У скільки разів підвищиться ціна на паливо через тиждень, важко спрогнозувати, — говорить експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.
«Було скасовано акцизний податок, зменшення ПДВ з 20 до 7 відсотків, збільшено частку логістичних витрат у структурі ціни, яку щодекадно публікує Мінекономіки. Збільшено гарантований прибуток трейдерів на 40 відсотків. Власне все це мало б дозволити самим учасникам ринку завозити в Україну достатню кількість нафтопродуктів. Хай і лише через західний кордон. Тим більше, що вони обіцяли, що ніяких проблем з постачанням палива не буде. Втім, маємо те, що маємо», — розповідає Геннадій Рябцев.
Зв’язатися хоча б з одним трейдером нафтових компаній журналістам Суспільного не вдалося.