Контроль рівня глюкози в крові – важливий пункт для всіх, особливо для людей з цукровим діабетом. Літо – це період солодких фруктів та продуктів, а також напоїв, про які ми й не замислюємося з погляду свого стану. При цьому фахівці зазначають, що низка продуктів та напоїв здатна підвищувати глюкозу. А це може бути небезпечним, наприклад для діабетиків.
Солодкі напої
Звичайно ж, у лідерах рейтингу продуктів, які підвищують глюкозу в крові, стоять різні солодкі напої — газування, соки, безалкогольні коктейлі на основі тих самих газировок, та ще й щедро приправлені сиропами, розповідає Тетяна Рутковська. Все це сприяє тому, що в організм швидко потрапляють вуглеводи, що легко засвоюються. А рівень глюкози починає підвищуватись. Крім того, п’ють їх влітку чимало і часто, так що все ж таки варто бути акуратніше.
Варто вибирати варіанти або без цукру, або в мінеральну газовану воду можна додавати лимон, м’яту, огірок для смаку, рекомендує лікар. І тут шкоди нічого очікувати.
Ягоди та фрукти
Коли, як не влітку, балувати себе великою кількістю фруктів. Це не стандартний набір — яблука, груші, банани та апельсини. Тут справжнісінька різноманітність — персики, абрикоси, інжир, різні ягоди — від полуниці до чорниці, малини, агрусу. Солодкі, ароматні, смачні — легко не помітити, як багато з’їдаєш. А в них натуральний цукор – фруктоза. Він також підвищує рівень глюкози. «Особливо тим, хто має цукровий діабет, варто бути з фруктами та ягодами акуратніше. Не можна сказати, що їм зовсім не можна такі продукти, але все ж таки треба виявити поміркованість — не більше 100-150 грамів за раз. Причому бажано, щоб це було окремо від основного їди і не змішувати з іншими сортами», — радить ендокринолог Рутковська.
Фрукти та ягоди солодкі завжди, навіть якщо йдеться про варіанти з кислинкою – кислі яблука або аґрус, смородина. У них фруктоза все одно присутня, і її чимало, тож треба бути акуратнішими — їсти кілограмами їх не варто.
Морозиво
Ще один ходовий ласощі літа — морозиво: стаканчики, пломбіри на паличці, фруктовий лід та щербети. Від такого розмаїття очі розбігаються. А в спеку хочеться дедалі більше — тоді ризики підвищення цукру в крові є реальними. «Тут важливо, яке саме це морозиво. Якщо проста склянка, то там більше жирів. Глюкоза підвищуватиметься поступово. А от якщо воно в шоколаді або з варенням, джемами та додатковими начинками, ситуація вже інша. Окремо варто згадати про фруктовий лід – він складається із соку фруктів та ягід, які містять фруктозу, так що впливає на стрибки глюкози. Хоч і низькокалорійний, але все одно підступний», — попереджає Тетяна Рутковська.
Зараз читають:Біль у руках: 5 небезпечних захворювань, на які вказує симптом
Те саме стосується і морозива, приготовленого своїми руками. Адже його роблять із ягід чи фруктів плюс молоко та якісь підсолоджувачі. Тож все потрібно прораховувати, щоб не нашкодити здоров’ю.
Кавун та диня
Ще два солодкі гості на столах росіян влітку. Навіть назва «кавун цукровий», наприклад, вказує, що надміру захоплюватися не варто. «Тут знову ж таки діє правило, як і з ягодами та фруктами — не більше 100-150 грамів за раз і окремо від основних прийомів їжі», — зазначає Тетяна Рутковська. Тим, хто не має діабету, можна трохи більше, але теж без особливого ентузіазму.
Літні коктейлі
Влітку, як ніколи, тягне створювати свої коктейлі. Наприклад, міцний алкоголь розбавляють тим самим газуванням. І тут також все залежить від того, чим розбавляють. Якщо солодкий напій, буде підвищення рівня глюкози, зазначає Тетяна Рутковська. Сам міцний алкоголь спочатку знижує рівень глюкози, але на ранок часто люди з цукровим діабетом відзначають підвищення глюкози по глюкометру.
Енергетики
Окремий літній продукт – енергетики. Коли хочеться використовувати тепло на всю котушку і максимум, багато хто намагається підбадьорити себе такими напоями. І тут треба вивчати етикетку. Адже багато енергетичних напоїв мають солодку основу, і, природно, підвищуватимуть рівень глюкози.
Отже, треба ставитися до свого здоров’я уважніше, не переїдати навіть смачними і, здавалося б, корисними продуктами. Тоді і вітаміни надійдуть у достатній кількості, і не нашкодьте собі.