Епідеміологічний прогноз по захворюваності людей сказом на 2024 рік залишається несприятливим для всієї території Миколаївської області. Про це повідомляє Миколаївська ОВА з посиланням на Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Це пов’язано з введенням воєнного стану на території України та встановленням обмежень на полювання. Отже, хижі тварини отримали можливість безперешкодно пересуватися на значні відстані.
Ще однією причиною є сезонні епізоотії серед лисиць та інших диких м’ясоїдних тварин, складності з регулюванням чисельності диких і бездомних міських тварин, в також збільшення чисельності безпритульних (здичавілих) домашніх тварин.
За даними Миколаївського ОЦКПБ МОЗ, протягом 2019-2023 років на території регіону не були зареєстровані випадки сказу у людей. Але водночас у 2023 році значно зросла кількість осіб, які звернулися за антирабічною допомогою до закладів охорони здоров’я через покуси або обслинення від тварин, у тому числі хворих на сказ.
Найбільш неблагополучними щодо сказу тварин у 2023 році були Миколаївський район (зареєстровано 16 випадків захворювання тварин на сказ) та Вознесенський (12 випадків). У Баштанському та Первомайському районах зареєстровано по сім випадків захворювання на сказ тварин, у Миколаєві — три.
Головним джерелом і переносником збудника сказу в дикій природі є лисиці. Так, у 2023 році в регіоні було виявлено дев’ять хворих на сказ лисиць, що склало 90% від загальної кількості диких тварин, у яких лабораторно була підтверджена хвороба. Серед інших диких тварин, у яких виявлявся сказ в 2019-2023 роках, — вовки, куниці, єнотовидні собаки і тушканчики.
Що стосується сільськогосподарських тварин, то їх у 2023 році захворіло 31, що майже вдвічі більше, ніж у 2020-2022 рр. Крім того, продовжує реєструватися значна кількість випадків сказу серед собак і котів.