Андрій Захаров BBC Ukrainian
Автор фото, Об’єднана пресслужба судів Санкт-Петербурга
Підпис до фото, Повідомлення про псевдомінування від імені блогера Юрія Хованського, що надійшло до одного з районних судів Петербурга
Часто збігається і текст послань: їхні автори наслідують зізнання підлітків, які раптово вирішили взяти до рук зброю і розстріляти однокласників.
«Школа замінована. Я все життя всіх ненавидів. Сьогодні ви усі відчуєте мою ненависть. Вам усім кінець. Я підірву школу. Ви всі помрете» (Єкатеринбург).
«Я і моя банда відморозків заклали тротил у більш ніж двадцять шкіл по всьому місту, ми також маємо дробовики і патрони. Але важко вгадати вчасно, які це будуть школи. Тік-так, тік-так. Ви вже бачили художній фільм про Колумбайн, заснований на реальній історії? Ми знімемо для вас усіх документальний!» (Липецьк).
У Хабаровську та Смоленську мінування відбувалися від імені «Едвіна Симоновича» — судячи з усього, фейкового персонажа, якого на сумнівних ресурсах згадують у зв’язку з історією масового вбивства у початковій школі в Сенді-Хук у США в 2012 році. В офіційній хроніці трагедії такої людини немає.
«Ми створені, щоб помститися кожному, хто не погоджується з великим Едвіном Симоновичем. Ми вас не боїмося. Ви розправилися з нашим народом, ми розправимося з вашим народом в особі дітей, школярів», — йдеться у листі, через який на вулицю вигнали школярів у Хабаровську.
Що відбувається в Україні
«У «мінуванні» шкіл Хабаровська запідозрили прихильників поляка», — з таким заголовком вийшли місцеві «Аргументи і факти». У статті йшлося з посиланням на хабаровського посадовця, що листи про «мінування» надходили від імені Едвіна Симоновича, якого на тих самих сумнівних ресурсах називають «відомим польським музикантом і художником».
В інших регіонах до пошуку винних підійшли трохи серйозніше.
У ФСБ Свердловської області заявили, що повідомлення про фейкове мінування «ініціювали» з-за кордону.
Керівник ГУ МВС у Красноярському краї Олександр Речицький теж скаржився журналістам, що відправники перебувають за кордоном.
Деякі російські медіа за традицією звинуватили у всьому українських сусідів. Але така сама халепа трапилась і в Україні.
Там, як і в Росії, щодня евакуюють десятки шкіл. Так, 20 січня надійшли листи про те, що нібито замінували усі школи Вінниці й Харкова, а раніше — Бердянська, Дніпра, Києва, Львова, Одеси, Рівного, Черкас. «Мінували» навіть офіс українського президента.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото,
У Києві через повідомлення про мінування довелося евакуювати навіть офіс президента
Влада України висуває версії про причетність Росії.
У Службі безпеки України заявили ВВС News Україна, що мета таких повідомлень — «створити напруженість та панічні настрої у суспільстві». Загалом, за даними відомства, з початку року сталося понад 300 таких випадків.
«Повідомлення про псевдомінування — поширений інструмент в умовах гібридної агресії, яку Російська Федерація веде проти України», — наполягали там.
Однак деякі непрямі ознаки вказують, що за хвилями в обох країнах можуть стояти одні й ті самі люди.
Як і в Росії, українські школи «мінують» за допомогою анонімних електронних листів. Роботу навчальних закладів у Черкасах паралізували ті самі повідомлення, що й школи Ростова-на-Дону. Щоправда, з деякими помилками в українському викладенні:
«Я всю життя всех ненавидiв. Сьогоднi ви все відчуєте мою ненависть. Вам всiм кiнець».
«Я дуже сильно сподіваюся що помруть 500+ людей, я ненавиджу цей світ!» (Одеса, лист про псевдомінування торговельних центрів).
Школярів Бердянська вигнали надвір анонімки від імені тіктокера Івана Золочевського, який став популярним наприкінці 2021 року. Його ж ім’ям скористалися і зловмисники, що паралізували роботу новосибірського метро наприкінці грудня.
У листах до українських шкіл, з якими ознайомилася ВВС, частіше вимагають гроші, ніж в аналогічних повідомленнях до російських навчальних закладів. Але в Росії також зустрічаються анонімки з вимогою викупу, наприклад, у Волгограді.
Хто може стояти за цією хвилею
Ця хвиля збіглася з появою у телеграмі спільнот, присвячених фейковим мінуванням, каже керівник департаменту інформаційно-аналітичних досліджень компанії T.Hunter Ігор Бедеров.
Загалом, за його підрахунками, існує понад 20 таких каналів й чатів, у кожному — не більше кількох сотень читачів.
Адміністратори каналів не приховують, що саме вони надсилають анонімні повідомлення про мінування шкіл та інших об’єктів. Їхні дописи можна було б вважати порожнім вихвалянням, якби не кілька збігів.
Наприклад, 17 січня в одній зі спільнот з’явилося повідомлення, з якого випливало, що адміністратор має намір «замінувати» торговельні центри у Вольську Саратовської області.
«Втомився я від цього світу, будуть підірвані мої саморобні бомби, одна до речі закладена під туалетом, здогадайтесь самі у якій школі», — так закінчувався лист про мінування, який оприлюднили у каналі (пунктуація автора збережена).
Наступного дня у Вольську й справді не працювали кілька торговельних центрів через повідомлення про псевдомінування.
19 січня в іншому каналі з’явилося повідомлення: «Завтра всі учні Харкова матимуть вихідний». І наступного дня школи Харкова дійсно пройшли через евакуацію.
Конкретна мета «мінування» — розмита. «Цілком можливо, там немає політичної складової, «мінерам» все одно, кого «мінувати» — російські чи українські школи», — пояснює Ігор Бедеров.
Хоча в частині повідомлень є вимоги викупу, але заробляють псевдомінери на іншому — за 250 рублів (92 грн — Ред.) вони готові паралізувати роботу будь-якої школи, каже Бедеров.
«Дякую величезне, до нас сьогодні менти з собакою приходили, і ти чи ваше угруповання врятували нас від 2 уроків», — таке повідомлення від підписника виклав в одному з каналів адміністратор.
Служба безпеки України затримала студента коледжу з Кривого Рогу, який, за даними силовиків, замовив мінування рідного навчального закладу в одному з таких телеграм-чатів.
Крім того, адміністратори намагаються заробляти на навчанні «сватингу», тобто розсиланні анонімних повідомлень про мінування, каже Ігор Бедеров. А також підписують листи іменами реальних людей, а потім вимагають у них гроші в обмін на припинення використання їхніх імен.
Хто саме адмініструє ці канали, не зовсім зрозуміло. Загалом «мінерів» багато, вони слабко стежать за цифровою безпекою: Бедеров стверджує, що про деяких адмінів вдалося зібрати дані, які свідчать, що фізично ці люди можуть перебувати в Україні.
У Красноярську правоохоронці затримали кілька підлітків, що розсилали анонімні листи до шкіл міста, а можливо, й у інші регіони, повідомили у п’ятницю, 21 січня, Інтерфакс і ТАСС.
Кореспондент ВВС написав в один з каналів. Відповідь надійшла у вигляді голосових повідомлень: молодий хлопець — судячи з голосу, дуже молодий — кудись поспішав, на записі чути, як скрипить сніг під швидкими кроками. Він зізнався, що школи «мінує» не він, а більше спеціалізується на «мінуванні» метро.
Журналіст ВВС уточнив у нього, навіщо він цим займається.
«З тебе 1000₽ за мою відповідь», — письмово відповів той.
«Ну, цілком собі мотивація», — відповів кореспондент ВВС.
«Кидаєш?!!» — обурюється «псевдомінер».
А потім надіслав популярний трек Моргенштерна і Клави Коки (російської відеоблогерки і співачки — Ред.) «Мені пох».