Воскресенье, 23 июня, 2024
ГлавнаяАктуальноІсторія про лиманські коси Миколаєва

Історія про лиманські коси Миколаєва

Лиманські коси в Миколаєві.

Миколаївщина сповнена цікавих та унікальних локацій. Безперечно Кінбурнська коса відома всім.

А цього разу розповімо городянам про коси, які ще є на території міста та області. Для когось це буде нова інформація, а хтось просто оновить свої знання.

Балабанівська коса

Коса знаходиться на лівому березі Бузького лиману на південь від Миколаєва. Ця назва відома з 1774 року і так косу іменували запорожцями, які орендували ділянки турків, щоб ловити там рибу. Назва походить від назви трави «Балабан». На карті 1779 коса називалася Балабанової, а на морській карті 1867 — коса Балаб, в лоціях 1851 і 1867 — коса Балабанова.

Варварівська коса

На правому березі знаходиться велика піщана коса під назвою Варварівська. Утворилася вона через крутий поворот лиману. Початкова назва у коси – Велика і вона вже була на карті 1779 року. І саме по косі з’явилася назва і у селища — Слобода Велика, а після того, як Слобіду Велику перейменували на Варварівку, то і коса стала Варварівською.

Аржинська коса

Юрій Крючков у книзі “Старий Миколаїв” дає визначення Аржинській косі – це піщана коса на лівому березі Бузького лиману, вниз за течією від Миколаєва. Таку назву коса отримала завдяки запорожцям ще з 1774 року. Назва пов’язана з травою аржанець (рід дикорослого злаку, — прим.). Мабуть, ця рослина росла на косі удосталь. У різні роки коса називалася Ожарською, Одирською та Аржанською, про останнє відомо з Генерального плану земель Чорноморських адміралтейських поселень.

Навпроти коси, на правому березі лиману знаходився хутір Чала Дереклая або Манганарі. Його заснували ще у XVIII столітті. Перша назва хутора походить від Дереклеї, а ось Манганарі пов’язана з ім’ям власників-братів М.П. та Є.П. Манганарі. відомих чорноморських моряків-гідрографів.

На Аржинській косі збудували перший у світі залізобетонний маяк. Експериментальну споруду спроектували інженери О.О. Баришніков та Н.К. П’ятницький.

На косі розташовані два ковші-накопичувачі для прийому з підводного кар’єру піщано-черепашкової суміші, кілька карт намиву піску, збагачувальне обладнання та інфраструктура промислового видобутку та виробництва митого збагаченого будівельного піску.

Последние новости

Погода

Николаев
ясно
15.8 ° C
15.8 °
15.8 °
83 %
2kmh
0 %
Вс
17 °
Пн
22 °
Вт
22 °
Ср
24 °
Чт
26 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь