Біль у суглобах та складність у пересуванні — це найпоширеніші скарги мільйонів людей, які страждають на артроз. А таких дуже багато: 85% жителів світу старше 65 років, хоча ця розповсюджена хвороба нерідко діагностується і у молодших за віком людей.
В Україні за статистикою від 25 до 40 тисяч пацієнтів з артрозами на мільйон населення потребують ендопротезування, тобто заміни зруйнованого суглобу на штучний. Вони просто не можуть ходити самостійно і якість їхнього життя цілком залежить від операції. Про те, кому показане ендопротезування і скільки триває реабілітація, розповів лікар ортопед-травматолог вищої категорії Житомирської клініки «Медібор Плюс» Йосип Костюкевич.
Коли потрібна операція по заміні суглобів?
На 3-4 стадії артрозу, коди суглоб практично зруйнований і людина вже не може сама пересуватися та страждає на постійний біль, лікарі пропонують їй операцію по заміні суглобу. Зазвичай якщо до ортопеда звертається доволі молода людина — 30-40 років — спеціаліст намагається відтермінувати операцію, тому що суглоб має певний строк придатності. Сучасні імпланти дають можливість людині нормально себе почувати приблизно 30 років. Тобто після цього терміну пацієнту потрібно буде знову міняти компоненти суглобу, але у віці 80 років і більше це зробити набагато складніше. Тому такі операції проводять лише за певними показаннями, тобто тоді, коли турбують постійні болі і людині важко самостійно пересуватися. Краще одразу поставити якісний суглоб, який буде працювати максимальний строк.
Як вибрати імплант?
Імпланти є різні за якістю. Наприклад, є автомобілі класу «Запорожець» і класу «Мерседес», на яких можна пересуватися, але зручність, комфорт і період експлуатації у них різний. Так і з штучними протезами суглобів. Наука рухається вперед і з кожним роком з’являються сучасніші штучні суглоби.