Первомайськ мусить мати власне обличчя, воно має бути впізнаваним, неповторним. Це цілком реально, з огляду на багаті історичні традиції нашого краю, які мають бути збережені в міському дизайні і архітектурі, в меморіалах і скульптурних рішеннях.
Любов до рідного краю завжди на часі, бо саме цим живемо, це додає сил і віри. В перший день лютого Артхаб «Вінграновський» гостинно прийняв у приміщенні Бібліотеки-музею мешканців Первомайська, небайдужих до питань як минувщини міста, так і його сьогодення та майбутнього.
Тут зібралися люди, які не просто цікавляться сторінками історичного минулого нашого краю, але й глибоко вивчають ці питання, використовуючи доступні та малодоступні джерела, популяризують їх, займаються просвітництвом. Серед них – освітяни, медики, журналісти, представники туристичної галузі, громадські активісти…
Учасники зібрання піднімали важливі питання, серед яких – вшанування загиблих Героїв, доля та стан історичних об’єктів нашого міста, меморіальні та пам’ятні знаки про видатних особистостей та Героїв, процес перейменування вулиць, туристичний потенціал Первомайська, можливі й бажані напрямки його розвитку.
Ініціатор зустрічі Войтенко Володимир запропонував почати з реалізації ідеї надання Первомайську статусу історичного міста: встановити історичні пам’ятки, меморіальні дошки, визначити історично цінні будівлі.
Цікаву історичну довідку про Терезу Марголіс підготувала Наталія Капацина. Саме на будівлі колишнього училища Терези Марголіс, нині ДЮЦНВ є сенс встановити меморіальну табличку. Методистка ДЮЦНВ підготувала презентацію історії споруди.
Своїми міркуваннями та досвідом роботи з краєзнавчим матеріалом поділилися Тетяна Хмара, Сергій Шевченко, Олександр Войтов. Цікаві пропозиції надали Ірина Зозуля, Людмила Бондар, Олександр Новицький, Аполлінарій Войтенко, Наталія Терещенко, Наталія Бенз, Надія Сивенко…
Мова йшла про привабливі туристичні можливості міста на трьох ріках. Наталія Терещенко нагадала зокрема про ідеї Аркадія Корнацького щодо створення туристичних магнітів за тематикою творів Миколи Вінграновського: «Сіроманець», «Манюня», тощо.
У виступах прозвучали побажання більш уважно і відповідально ставитися до існуючих пам’ятників, яких у місті зовсім мало. Насамперед це пам’ятник Т.Г. Шевченку; майданчик біля нього чомусь вже кілька років позбавлений елементарних лавочок, де мешканці могли б просто посидіти біля погруддя Кобзаря. Центр міста наповнений бездомними тваринами і це дуже прикро.
Олександр Новицький ознайомив присутніх з деякими рідкісними екземплярами своєї колекції. Це знахідки із Первомайського району, які датовані різними століттями
 
Розмова вийшла цікавою і актуальною, адже кожен міг поділитися своїм баченням напрямків розвитку міста. Щодо реалізації ідей – то тут багато залежить від зацікавленості влади та фінансування.
Хочу нагадати, що Артхаб «Вінграновський» – це творчий простір, де можуть спілкуватися всі, незалежно від напрямку діяльності чи мистецтва, де можуть збиратися люди які хочуть щось змінити в місті на краще. Тут працює студія «Версія», авторська програма «Незалежна думка», де кожен бажаючий може поділитися своїми міркуваннями, записавши інтерв’ю чи звернення до земляків. Ласкаво просимо!
Наталія Терещенко, голова художньої ради Артхабу «Вінграновський»
Фото Сергія Сотнікова
Володимир Войтенко про перше зібрання краєзнавців:
Поширити це:
Подобається це:
Подобається Завантаження…