Якщо у вас проблеми з пам’яттю та увагою, дуже можливо, що причина – у нестачі вітаміну В1 (тіаміну) і необхідно проконсультуватися з лікарем. Скільки нам потрібно цього вітаміну і як організувати харчування
“Тіамін (вітамін В1) відноситься до групи водорозчинних вітамінів і необхідний для повноцінного вуглеводного та жирового обміну в організмі. Він входить до складу багатьох ферментів і коферментів, що підтримують нормальну роботу нервової, серцево-судинної, травної систем. Але, на жаль, самостійно ми не можемо синтезувати тіамін. Єдиний спосіб заповнити запаси – отримати його з їжі або з БАДів”, – зазначила Катерина Антипова.
Добова потреба у вітаміні В1:
Чому виникає дефіцит вітаміну В1:
- Часто збагаченість їжі вітамінами знижується у процесі промислового виробництва. Наприклад, обробка зерен пшениці або жита при виготовленні борошна веде до втрати оболонок зерна (де і міститься тіамін) – тому біле борошно вищого або першого сорту збіднене цим вітаміном.
- Підвищена потреба в тіаміні виникає, якщо ви їсте багато цукрозміщуючих продуктів, тобто швидких вуглеводів. У цьому випадку організм починає вимагати більше вітаміну В1, щоб зберегти нормальний метаболізм і засвоїти всі вуглеводи.
- Є низка продуктів, що містять тіамінази (антитиамінові речовини), що руйнують вітамін В1. До них відносяться свіжа риба та морепродукти. Вживання їх у надмірній кількості також загрожує виникненням дефіциту. Крім того, кава, чай та алкоголь можуть перешкодити повноцінному всмоктуванню вітаміну В1.
У яких продуктах багато тіаміну?
- Першість у бобових і круп – це вівсянка, гречка, горох, квасоля, житній та пшеничний хліб із борошна грубого помелу, висівки, соя.
- Картопля – “тіаміновий” лідер серед овочів. За ним йдуть морква та капуста.
- М’ясо та субпродукти – свинина, яловичина, печінка.
- Дріжджі.
“Як бачимо, за допомогою грамотно складеного раціону поповнювати запаси тіаміну зовсім не складно. Але є й серйозніші причини, які призводять до його нестачі. Серед них захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, вроджене порушення обміну речовин, а також ранній токсикоз у вагітних . У таких випадках коригування кількості вітаміну B1 проводиться під контролем лікаря”, – каже Катерина Антипова.