Воскресенье, 14 июля, 2024
ГлавнаяПолитикаНаталя Муніка: «Програмні РРО дозволяють працювати сучасно та законно»

Наталя Муніка: «Програмні РРО дозволяють працювати сучасно та законно»

З 1 січня 2022 року спливає строк відтермінування дії закону про обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) для фізичних осіб-підприємців (далі – ФОП), які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп.

Журналісти газети «Южная Правда» поспілкувались із заступником начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Наталею Мунікою про основні аспекти використання касових апаратів підприємцями  та з’ясували, яку альтернативу класичним РРО пропонує податкова служба для ФОП.

Також під час розмови обговорено організацію роботи ГУ ДПС у Миколаївській області щодо боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.

 

— Наталю Олександрівно, прокоментуйте, будь-ласка, які підприємці мають використовувати РРО вже сьогодні, а які групи ФОП мають використовувати у своїй діяльності касові апарати, починаючи з 2022 року.

— З 1 січня 2021 року використання РРО обов’язкове тільки для тих платників єдиного податку ІІ-ІV груп, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Але звертаю особливу увагу, що суб’єкти господарювання, які реалізують підакцизні товари, що дозволені на єдиному податку, вже давно мають використовувати РРО, відповідно до умов ліцензування.

З 1 січня 2022 року, згідно з нормами податкового законодавства, обов’язкове застосування касових апаратів передбачено для ФОП – платників єдиного податку ІІ-ІV груп, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

— Зрозуміло, тобто, з наступного року використання РРО стає обов’язковим  для усіх ФОП. Які санкції зараз передбачені до підприємців, які порушують норми застосування РРО?

— Законом України №1017 подовжено до 1 січня 2022 року застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО (ПРРО) під час проведення розрахункових операцій. Так, штраф можна отримати за:

проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);

непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи;

невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання.

Розміри штрафів складають: 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше; 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Хочу відзначити, що з 1 січня 2022 року штрафи зростуть до 100% та 150% відповідно.

— З 1 серпня 2020 року суб’єкти  господарювання як альтернативу класичним реєстраторам розрахункових операцій можуть використовувати програмні РРО. У чому принципова відмінність між класичним та програмним РРО?

— Якщо коротко, то класичний РРО – це пристрій, який купують за власні кошти суб’єкти господарювання. Програмний РРО – це програма, яка може бути встановлена на будь-який гаджет (смартфон, планшет, ноутбук). Звертаю увагу, що контролюючий орган забезпечує безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання програмного РРО. Також, за бажанням, можна придбати відповідне програмне забезпечення за кошти у розробників ПРРО. Якщо використовуєте звичайний РРО, Вам необхідно щоденно друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій. У випадку користування програмним РРО, потрібно щоденно засобами програмного РРО створювати в електронній формі фіскальні звітні чеки та подавати їх до фіскального сервера засобами телекомунікації. При цьому Z-звіти генеруються автоматично (такі налаштування є в програмі).

— Які переваги програмного РРО у порівнянні з класичним, на Вашу думку?

— Як показує досвід, ПРРО має чимало переваг перед класичними, серед яких можна виділити основні: відсутність посередників (еквайєра, ЦСО); відсутність експертизи для комерційних ПРРО; пристосовність для будь-якого пристрою, що підтримує операційну систему Windows, Android; реєстрація в режимі онлайн в контролюючому органі; виключно електронний документообіг; безкоштовність програмного забезпечення (програмне рішення ДПС). Отже, програмні РРО дозволяють працювати сучасно та законно.

Закликаю тих суб’єктів господарювання, які на сьогодні ще не мають обов’язку щодо застосування РРО/ППРО, протестувати програмні РРО, оцінити API та функціонал, а також набути досвід щодо використання програмних касових апаратів.

У випадку, якщо у Вас виникають запитання щодо роботи з програмними РРО, податковою службою забезпечено надання комплексної методологічної підтримки. Більше інформації про використання програмних РРО можна знайти у банері «Програмні РРО», який розміщено на вебпорталі ДПС України, за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

— Наталю Олександрівно, чи можете Ви навести статистичні дані щодо кількості суб’єктів господарювання, які використовують РРО та ПРРО?

— На 01.10.2021 року в контролюючих органах ГУ ДПС у Миколаївській області обліковується  6331  реєстратор розрахункових операцій (в т. ч. у 2021р. зареєстровано 1317, з них у вересні – 139 РРО).

Програмних РРО обліковується 564 ( у 2021р. зареєстровано 462 , з них у вересні  – 92 ПРРО).

— Податкове законодавство досить швидко змінюється. Проінформуйте, будь ласка, чи змінились останнім часом норми законодавства щодо касової дисципліни, про які необхідно знати суб’єктам господарювання Миколаївщини?

— Так, дійсно. Наказами Міністерства фінансів України від 18.06.2020 №306 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 №13» (далі – наказ №306) та від 18.06.2021 №329 «Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів» було внесено зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів.

Зазначені зміни стосуються реквізитів фіскальних чеків, що видаються касовими апаратами та програмними РРО.

Так, з 01 серпня 2021 року касові апарати мали  бути доопрацьовані в центрах сервісного обслуговування для відображення у чеках:  найменування суб’єкта господарювання, заокруглення суми до сплати, зазначення валюти операції, найменування платіжної системи.

А з 01 жовтня поточного року РРО у касових чеках вже має відображатись значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої. Вказана функція завдяки розрахунковому документу дозволяє споживачу:

встановити, чи дійсно було реалізовано саме замовлений товар, наприклад, келих вина у закладі громадського харчування, що унеможливлює махінації;

у разі встановленого неякісного товару споживач має можливість встановити його походження, зокрема виробника, імпортера тощо;

встановлення реальних обсягів продаж, оскільки буде чітко визначена кількість реалізованих алкогольних напоїв, походження та облік ТМЦ.

— Наталю Олександрівно, відповідно до розподілу обов’язків між керівництвом податкової служби Миколаївщини, Ви спрямовуєте та координуєте діяльність управління податкового аудиту та відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.

Про роботу управління податкового аудиту, зокрема у частині здійснення контролю за дотриманням касової дисципліни ми вже поговорили. Проінформуйте, будь ласка, про результати роботи відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.

— Головним управлінням ДПС у  Миколаївській області активно вживаються заходи щодо виявлення та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією або відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

Сьогодні тіньові оборудки, спрямовані на ухилення від оподаткування, розкрадання бюджетних коштів та їх подальшу легалізацію стають складнішими, багатоступеневими і є реальною загрозою економічної безпеки. Тому під час аналітичної роботи ми приділяємо увагу не лише конкретно одному суб’єкту господарювання, а схемам, розглядаємо їх логіку, причинно-наслідковий зв’язок їх елементів та безпосередньо документуємо факти порушення.

— За якими показниками можна проаналізувати ефективність роботи відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом?

— За січень–вересень 2021 року в рамках вжитих аналітичних та контрольно-перевірочних заходів складено та передано до правоохоронних органів 51 висновок аналітичних досліджень з ознаками кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачено Кримінальним кодексом України.

З них, за ознаками статей Кримінального кодексу України: ст. 191 – 4 висновки, ст. 212 – 29 висновків, ст. 366 – 3 висновки, ст. 359 – 1 висновок, ст.ст. 209, 364-1 – 13 висновків. Загальна сума встановлених збитків складає 938,5 млн грн, загальна сума легалізованих доходів – 55,8 млн грн.

За переданими до правоохоронних органів матеріалами: по 3 матеріалам обліковано кримінальні порушення з загальною сумою встановлених збитків 20 615 тис грн, 35 матеріалів приєднано до кримінальних проваджень.

— Чи можете Ви назвати якийсь цікавий приклад відмивання доходів одержаних злочинним шляхом, який мав місце у нашій області?

— Так, нещодавно фахівцями відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, встановлено факти заволодіння коштами державного підприємства, діючого на ринку електроенергії.

У ході проведення аналітичного дослідження фахівцями зазначеного структурного підрозділу встановлено, що службові особи підприємства — переможця публічних закупівель, використовуючи підроблені документи щодо виконання підприємствами-субпідрядниками субпідрядних робіт, нанесли збитки державному підприємству на суму близько 10 млн грн. За даними матеріалами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, що кваліфікується за ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України.

Отже, на прикладі вищезазначеного факту можемо зробити висновок, що ефективна робота податкової служби Миколаївщини у напрямі боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, сприяє детінізації економіки регіону, забезпеченню додаткових надходжень до бюджету, запобіганню фінансовим зловживанням, насамперед, при здійсненні закупівель за кошти державного та місцевих бюджетів.

— Дякуємо Вам за цікаву розмову та сподіваємось на подальшу ефективну співпрацю щодо інформування жителів Миколаївщини про податкові новації.

— Навзаєм. Користуючись нагодою, хочу зазначити, що на субсайті ГУ ДПС у Миколаївській області (www.mk.tax.gov.ua) та офіційній сторінці Служби у соціальній мережі Facebook (www.facebook.com/tax.mykolaiv) Ви завжди можете ознайомитись з актуальними роз’ясненнями податкового законодавства, коментарями провідних фахівців, станом надходжень податків і зборів до бюджету.

Також, хочу нагадати, що на сторінці ДПС у Facebook https://www.facebook.com/TaxUkraine та в телеграм-каналі ДПС https://t.me/tax_gov_ua завжди розміщена актуальна інформація щодо законодавчих нововведень, оперативна інформація щодо результатів діяльності Служби, анонси запланованих подій, податковий календар. Підписуйтесь, та будьте завжди в курсі усіх податкових новин.

Последние новости

Погода

Николаев
ясно
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
55 %
3.4kmh
0 %
Вс
35 °
Пн
30 °
Вт
35 °
Ср
31 °
Чт
30 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь