10.5 C
Николаев
Четверг, 29 сентября, 2022
ГлавнаяКультураНовий рік у запорожців, або Це цікаво знати

Новий рік у запорожців, або Це цікаво знати

Леонід РЖЕПЕЦЬКИЙ, педагог, поет, член НСЖУ

Новий рік на Запорозькій Січі за давніми козацькими звичаями зустрічали урочисто і радісно.

1 січня було заведено скликати Військову, або так звану Генеральну Раду, в якій брали участь з однаковими правами всі запорожці. У різні історичні часи їх кількість сягала від 500 чоловік і до 2 — 3 тисяч. Першим про Раду сповіщав пушкар, стріляючи з найбільшої гармати. Тоді довбуш брав із церкви Покрови Пресвятої Богородиці, — головної святині козаків, — литаври і робив один удар. А військовий осавул виносив Корогву і ставив її посеред Майдану, де збиралося військо — паланками чи куренями. У XIV столітті на Січі існував звичай неохочих до Ради зганяти на Майдан силою. За відмову прийти на поважне зібрання могли скарати й на смерть. Пізніше стало традицією добровільно усім козакам збиратися колом. Раду проводив гетьман (чи кошовий), а допомагала йому козацька старшина (полковники). Особливо важливе місце посідали осавули, що були посередниками між старшиною і Радою. Вони обходили козаків, з’ясовуючи справу, запитували, як ті до неї ставляться. Формального голосування не було. Козаки виявляли своє ставлення голосними окликами, «гуком і свистом», — як стверджував найкращий знавець історії українського козацтва академік Дмитро Яворницький, при цьому підкидаючи догори шапки. Перемагала сторона, що мала безсумнівну більшість.

На військовій Раді кожний курінь, а їх було на Січі тридцять вісім, обирав собі курінного отамана на весь рік, після чого курінні обирали собі кошового, військового суддю, писаря, осавула та підстаршин, скарбника, пушкаря, хорунжого, інших урядових осіб. Такі вибори були вільними, демократичними і відповідали віковим традиціям козаків. На новорічній військовій Раді вирішувалися також і основні господарські справи. Уся земля Запорозької Січі поділялася на 10 паланок (адміністративно-політичних одиниць), однією з яких була славнозвісна Буго-Гардівська з центром у Гарді, побіля сучасного села Богданівка (колишнього Доманівського, а нині Вознесенського району Миколаївської області). Наш Прибузький край — Миколаївщина — по праву вважається краєм козацької слави. На героїчних прикладах козацтва ми виховуємо патріотів і захисників рідної землі. Це святий обов’язок педагогів-освітян і одне із головних завдань нової української школи щодо військово-патріотичного виховання підростаючого покоління.

Козацька земля між паланками розподілялася щороку 1 січня жеребкуванням. Все було по-чесному: земельні володіння розписувалися на 38 папірцях так, щоб кожній паланці дісталося більш-менш однаково земельного й водного добра. На очах всього товариства військовий писар скручував жеребки і клав до своєї шапки, а потім, добре потрусивши, давав курінним отаманам витягти жеребки: кому що припадало, тим він і мав користуватися весь рік.

Священик, зазвичай, благословляв усе козацьке товариство з початком Нового року.

Козаки, обіймаючись, цілувалися і, дякуючи долі, що живі й здорові, бажали один одному всього найкращого.

Сповідуючи козацькі заповіти, ми вітаємо усіх з Новим 2022 роком і бажаємо щасливої долі, творчості і любові при міцному здоров’ї на рік новий і на всі наступні роки.

Последние новости

Погода

Николаев
пасмурно
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
97 %
1.7kmh
100 %
Чт
9 °
Пт
16 °
Сб
14 °
Вс
14 °
Пн
14 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here