Понедельник, 22 июля, 2024
ГлавнаяАктуальноПісля деокупації Миколаївської області майже 289 тисяч гектарів сільгоспземель були забрудненими та...

Після деокупації Миколаївської області майже 289 тисяч гектарів сільгоспземель були забрудненими та замінованими

російський агресор залишив по собі заміновані поля, села та просто будинки. Вже зараз сапери кажуть про те, що розмінування України буде складним та тривалим процесом.

Миколаївщина, що зазнала значних руйнувань, стикається з великими викликами у цій сфері. До того ж тривалий час частина області перебувала під окупацією, що ще більше ускладнює ситуацію з розмінуванням.

Наразі ймовірно забруднена вибухонебезпечними предметами (ВПН) територія Миколаївської області складає 754 тисячі гектарів. З них близько 288 тисяч гектарів – сільгоспугіддя, які потребують обстеження.

Журналісти поспілкувались с фахівцями та дізналась, як проходить процес розмінування на Миколаївщині, зокрема полів, та які прогнозовані терміни, необхідні для повного очищення територій від мін та вибухонебезпечних предметів. Також поцікавились думкою аграріїв, які найбільше страждають від забруднення області ВНП.

Загальна ситуація з розмінуванням на Миколаївщині

Сьогодні найбільш забрудненими вибухонебезпечними предметами є Баштанський (Снігурівська МТГ, Широківська СТГ) та Миколаївський райони (Первомайська СТГ, Шевченківська СТГ), розповідає головний фахівець відділу гуманітарного розмінування Головного управління ДСНС України в Миколаївській області Ілля Мікула.

За його словами, на території області працює 11 операторів протимінної діяльності: Halo “HaloTrust”, DS (Demining Solutions), NGO UDA (Асоц.Сапер.Укр), DRC (Данська рада у справах біженців), FSD, MAG, NPA, DCA (DanChurchAid), NBL “Нібулон”, UDS “Укр Срв Розмін”, UOS “Укроборнсер”.

Також розмінування проводять представники Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Міністерства внутрішніх справ, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту.

– Відповідно до розпорядчих документів роботу операторів протимінної діяльності на території Миколаївської області координує Координаційний штаб з питань очищення територій Миколаївської області від вибухонебезпечних предметів, – пояснює Ілля Мікула співпрацю між різними організаціями та державними структурами.

Щоденно до розмінування залучається понад 60 співробітників ДСНС, серед них – піротехніки з різних регіонів України.

Для очищення територій від ВНП спеціалісти ДСНС користуються чотирма методами. Один з них – ручний. Це коли безпосередньо піротехнік працює з вибухонебезпечними предметами.

– Також застосовується механізований метод. Тут використовується дистанційна машина для механізованого розмінування територій. Дистанційний роботизований комплекс застосовується при роботизованому методі. До того ж проводяться міно-пошукові роботи за допомогою службових собак,– розповідає фахівець.

Мікула підкреслює, що порівняно з довоєнним періодом ситуація із забезпечення спеціальним обладнанням для розмінування значно покращилась.

– Від ДСНС та гуманітарних організацій нам передали автотранспортні засоби (машини легкого та важкого типу), машини механізованого розмінування MV-4 та MV-10, роботизований комплекс Digital Vanguard-S, міношукачі, індивідуальні засоби бронезахисту, різне спеціальне обладнання та устаткування, – говорить він.

Однак не обходиться і без проблем та викликів, з якими доводиться стикатись фахівцям у процесі розмінування. Одна з них сьогодні – рослинність.

– На зараз проблему для розмінування становить рослинність – висока трава, кущі та чагарники. Також не можна забувати про мінні пастки, що залишилися на деокупованих територіях Снігурівської, Первомайської та Шевченківської територіальних громад, – додає Ілля Мікула.

Розмінування полів

Директорка департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Піскун зазначає, що після деокупації на Миколаївщині 288,8 тисяч гектарів були забрудненими та замінованими. За період з початку повномасштабного вторгнення по червень 2024 року в області обстежили 127 тисяч гектарів, з яких підлягали розмінуванню майже 27 тисяч гектарів і фактично розмінували 13 тисяч.

– Ця робота продовжується і надалі буде тривати. Сьогодні розширено коло операторів, які здійснюють діяльність з розмінування. На сільгоспугіддях нашої області працюють 139 піротехнічних груп та 25 одиниць механічної техніки. Ці групи операторів продовжують збільшуватися,- повідомила Піскун.

Ілля Мікула додає, що на 2024 рік заплановано обстеження та очищення від ВНП операторами протимінної діяльності близько 44 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення Миколаївської області.

– Для розмінування полів та великих територій використовуються дистанційні машини механізованого розмінування MV-4 та MV-10, які зменшують травмування особового складу ДСНС та значно збільшують продуктивність щодо розмінування відкритих території, – говорить він.

Аграрії також долучаються до розмінування

Внаслідок воєнних дій та окупацій значно постраждали аграрні господарства. Наприклад, компанія ТОВ «СП «ПАЕК» – одне з небагатьох підприємств, яке залишилося працювати на півдні України після повномасштабного вторгнення рф на територію України.

– Ми пережили окупацію та руйнування. Намагалися разом з людьми тримати оборону та підтримувати місто і села водою, харчами, технікою. Ми продовжуємо працювати тут, підтримуючи економіку регіону та держави, надаючи робочі місця та допомагаючи розміновувати землю, відновлювати життя в деокупованих селах,– розповіли у пресслужбі компанії.

Земельний банк агрохолдингу на сьогоднішній день складає 50 тисяч гектарів. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України, навесні 2022 року, значна частина господарств, які входять до складу групи компаній «ПАЕК», елеваторні потужності та поля опинились під окупацією.

– Протягом 2022 року більше половини земельного банку компанії не оброблялось, урожай озимих культур було втрачено, не говорячи вже про збитки, завдані через недоотриманий врожай, пошкоджений елеватор та зруйновані господарства і техніку, – додали у пресслужбі.

Загалом, 29 тисяч гектарів земель, які належать компанії, заміновані та забруднені боєприпасами.

У листопаді 2022 року Збройні Сили України звільнили Снігурівщину від окупанта. Аграрії отримали можливість повернутися на свої поля і приступити до процесу розмінування.

– Ще тоді, в кінці 2022 року на початку 2023 року, не було державних програм з розмінування чи гуманітарних організацій, які сьогодні уже активно допомагають розміновувати українські землі. Ми починали зачищати поля самостійно. Спочатку важкою сільськогосподарською технікою, допомагали нам наші рятувальники, служби з розмінування, – пригадують співробітники преслужби ТОВ «СП «ПАЕК».

З часом інженери товариства сконструювали власний винахід з розмінування – трактор-розміновувач на базі бюджетного МТЗ-80.

– Управління трактором здійснюється за допомогою дистанційного пульта з відстані мінімум 300 метрів, рухається трактор зі швидкістю 1 км/год. Попереду він оснащений гідравлічним приводом на барабані із закріпленими ланцюгами. Фреза обертається і ланцюги з навантаженням 300 кг б’ють по землі під час руху техніки. Для захисного щитка обрали в’язку дошку, яка зупиняє уламки під час підриву ВНП. Пошкоджені елементи інженери одразу міняють на нові та продовжують розмінування,– додали у компанії.

На сьогоднішній день ТОВ «СП «ПАЕК» вдалося розмінувати 25 тисяч гектарів землі, 500 гектарів – очистили за допомогою трактора-розміновувача.

Також завдяки винаходу інженерів компанії за період 2023 – 2024 років вдалось очистити шляхи до зруйнованого окупантами зрошення. Станом на сьогоднішній день уся меліоративна система, яку використовувала компанія до повномасштабного вторгнення, відновлена і функціонує на розмінованих полях Снігурівщини.

Допомога аграріям у розмінуванні

Олена Піскун говорить, що в рамках програми Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Всесвітньої продовольчої програми надаватимуть допомогу фермерам Баштанського та Миколаївського районів у розмінуванні земель сільськогосподарського призначення та наданні допомоги для відновлення господарської діяльності, які подали заявки та вже відібрані як учасники.

– Основними критеріями програми є землі в обробку прощею від 3 до 300 гектарів, які розташовані у безпечній зоні від лінії фронту. Заявки подавались через Державний аграрний реєстр,– пояснила директорка департаменту агропромислового розвитку області.

Також, за її словами, на державному рівні прийнято рішення про надання компенсації на розмінування сільськогосподарських земель, зокрема для фермерів, які проводили роботи з очищення полів від ВНП своїм коштом.

– 17 травня Кабінет Міністрів України оновив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення. Зміни до постанови передбачають компенсації як для фермерів, землі яких уже розміновані сертифікованими операторами протимінної діяльності в період з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року, так і для фермерів, які лише планують розпочати розмінування власних ділянок або на яких працюють як орендарі,– пояснила Піскун.

Вона додала, що на ці потреби на цей рік закладено 3 мільярди гривень. Держава компенсуватиме 80% вартості розмінування.

Скільки потрібно ще часу на розмінування Миколаївщини?

Розмінування Миколаївської області є тривалим та складним процесом, проте роботи з очищення території від вибухонебезпечних предметів продовжуються.

На сьогодні представниками ДСНС розміновано понад 7,1 тисяч гектарів територій області та знешкоджено 24,1 тисячі одиниць ВНП.

Також значну частину очистили від вибухонебезпечних частин інші організації.

Однак, сьогодні складно прогнозувати будь-які конкретні дати чи періоди розмінування. Адже війна ще триває і ворог щоденно запускає по Україні ракети та БпЛА, які також ускладнюють процес очищення територій.

– Сьогодні держава і наші європейські партнери допомагають у розмінуванні, але темпи досить повільні, знадобляться десятиліття. Ми не можемо стільки чекати, бо люди потребують оплати за користування земельними паями, співробітники чекають заробітну плату, щоб годувати свої сім’ї, тож підприємству потрібно працювати,- зазначили у преслужбі ТОВ «СП «ПАЕК».

Поширити це:

Подобається це:

Подобається Завантаження…

Последние новости

Погода

Николаев
ясно
13.3 ° C
13.3 °
13.3 °
95 %
1kmh
0 %
Пн
26 °
Вт
23 °
Ср
26 °
Чт
23 °
Пт
24 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь