Пятница, 2 июня, 2023
ГлавнаяПолитикаШтраф для телеканалу «НАШ» і звернення до суду щодо анулювання ліцензії «Максі-ТВ»...

Штраф для телеканалу «НАШ» і звернення до суду щодо анулювання ліцензії «Максі-ТВ» – за расистські висловлювання Євгена Мураєва

На засіданні 10 лютого Національна рада розглянула результати позапланових безвиїзних перевірок двох юридичних осіб – ТОВ «Наш 365» (логотип «НАШ») і ТОВ «Наша Прага» (логотип «Максі-ТВ»).

Вони транслювали в своїх ефірах одну й ту саму передачу «Важливе» за участі народного депутата Євгена Мураєва і політолога Сергія Тарана. Перевірки підтвердили порушення ліцензіатами законодавчих норм щодо  розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті.

Про це повідомляється на сайті Нацради з питань телебачення і радіомовлення, передає Інше ТВ.

Темою передачі «Важливе», ведучим якої був Максим Назаров (вона вийшла на обох каналах), став візит Президента України до США. Гість передачі Євген Мураєв висловлював свої переконання про негативні наслідки приєднання України до Європейського Союзу і НАТО. Він, ігноруючи національні й міжнародні правові вимоги, у своїх висловлюваннях вдався до расистських висловлювань та очорнення релігійних переконань.

У контексті розмови Євген Мураєв використовував лексеми «чорний Париж», «мусульманська Мекка… з хіджабами…, де страшно перебувати» і висловлював інші характеристики населення французької столиці, яке етнічно походить з африканського континенту і мусульманських країн. Це підкреслювало негативне ставлення, презирство і зневагу промовця до таких людей.

Він говорив про приналежність мусульман до світового тероризму, що є стигматизацією (стереотипізацією), оскільки встановлюється прямий зв’язок між належністю до певної релігії та терористичними діями. Тут можна говорити про «ісламофобію» як прояв ворожого ставлення до осіб за ознакою сповідування ісламської релігії, а саме: упередження, ненависть або страх.

Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»  прямо вказує, що підбурювання до дискримінації відносно осіб за належністю до раси та кольору шкіри є однією з форм дискримінації (частина перша статті 5).

Аналіз висловлювань Євгена Мураєва дає підстави для висновку, що в них  наявні прояви дискримінації та розпалювання ворожнечі. Тут є створення негативного образу окремої раси, релігії, приписування ворожих дій і небезпечних намірів цій групі населення Франції.

Перевірка також встановила, що ведучий програми «Важливе» навіть не зробив спроби збалансувати однобічність висловленої Євгеном Мураєвим позиції. Максим Назаров не прокоментував її, не поставив уточнювальних  запитань,  не прозвучало навіть реплік.  Це засвідчує нехтування стандартами журналістики і вказує на те, що обидва ліцензіати – «НАШ» і «Максі ТВ» – не вжили достатніх заходів для припинення правопорушень у прямому ефірі. Що більше, ця програма на другий день транслювалася у запису без жодної редакційної правки, а отже, було проігноровано обов’язок мовників поширювати достовірну, об’єктивну інформацію та не допускати в ефір тих матеріалів, що можуть  розпалювати расову чи релігійну ворожнечу.

Національна рада визнала порушення товариствами «Наш 365» і «Наша Прага» абзацу четвертого частини другої статті 6, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та наявність розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі за 1 і 2 вересня 2021 року.

Телеканал «НАШ» повинен сплатити до державного бюджету України штраф у сумі 124 670, 25 грн.

Щодо «Максі ТВ» регулятор також визнав, що ліцензіат не виконав  попереднього рішення Національної ради від 19.08.2021 і не усунув порушення цих же норм Закону після застосування санкцій «стягнення штрафу». Штраф у розмірі 119 544,75 грн. мовник також не сплатив. Національна рада звернеться до суду з позовом про анулювання його ліцензії. 

Обидві компанії упродовж місяця від дати ухвалення Національною радою рішення мають увідповіднити своє мовлення вимогам закону.

Як підкреслюють в Нацраді, телеканали  «НАШ» і «Максі ТВ» є систематичними порушниками, Національна рада багаторазово застосовувала до них санкції саме за порушення цих норм Закону. Приміром, 2021 року за результатами позапланових перевірок було застосовано 7 санкцій штрафу до ТОВ «Наш 365» через поширення закликів до розв’язання агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті. За аналогічні порушення 5 штрафних санкцій отримало ТОВ «Наша Прага», що ретранслювало передачі ТОВ «Наш 365».

Крім того, регулятор ухвалив 4 рішення зі зверненням до суду про анулювання ліцензії на супутникове мовлення ТОВ «Наш 365». Позов до суду щодо анулювання ліцензії ТОВ «Наша Прага» Національна рада подала ще 2019 року, адже компанія неодноразово порушувала свою програмну концепцію і умови ліцензії, працюючи під логотипом «НАШ».

Усі санкційні рішення національного регулятора ці дві юридичні особи оскаржують у судах, а компанії, як бачимо, далі регулярно порушують норми законів. Нинішнє медійне законодавство не надає Національній раді іншої можливості впливу на  мовників, які системно і систематично порушують українське законодавство.

Додамо, що також Нацрада на своєму засіданні прийняла рішення про штрафи щодо ТОВ «Наш 365» і ТОВ «Наша Прага» в розмірі 24 934,05 грн. кожному товариству, а також телеканалу «К1» в розмірі 186 199,05 грн. за порушення законодавчих норм щодо ведення передач державною мовою.

Як повідомляло Інше ТВ, з 16 січня в Україні друковані ЗМІ повинні виходити українською мовою.

Последние новости

Погода

Николаев
пасмурно
18.7 ° C
18.7 °
18.7 °
77 %
4.2kmh
98 %
Пт
20 °
Сб
15 °
Вс
17 °
Пн
20 °
Вт
20 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here