Патогенний грибок Cryptococcus neoformans здатний змінювати форму при попаданні в організм людини. Це підвищує ризик ураження органів та тканин.
Грибок дуже поширений у природі. Він мешкає, наприклад, у дереві, що гниє, або пташиному посліді. Людина може заразитися нею, вдихнувши забруднене повітря. Грибок потрапляє у легені та звідти – через кровотік до інших органів.
Патоген може спричинити різноманітні захворювання, включаючи рідкісний та смертельно небезпечний грибковий менінгіт. У таких випадках у пацієнтів може розвинутись набряк головного мозку.
Попередні спостереження показали, що клітини грибка у легенях можуть мати різний зовнішній вигляд та різні розміри. Деякі збільшуються удесятеро.
Вчені з Університету Юти провели нове дослідження, щоб встановити, як клітини Cryptococcus neoformans проникають глибоко в організм. Вони інфікували патогеном лабораторних мишей та виявили, що найменші клітини грибка змогли проникнути в мозок.
Вивчивши ці клітини, команда виявила зміни на їх поверхні та мутації у генах. Фахівці дійшли висновку, що клітини навчилися змінювати форму, і надав їм таку «суперздатність» фосфат – речовина, яка удосталь міститься в пташиному посліді.
У ході експерименту грибок, що мутував, дістався мозку всього за кілька днів. У ході наступних етапів дослідження вчені мають намір встановити, як відбувається зараження у людей, і знайти способи блокувати Cryptococcus neoformans.
ua-novosti.info