Депутати міської ради Миколаєва затвердили стратегію розвитку Миколаєва до 2027 року та план заходів з її реалізації. Це сталося на черговій сесії міської ради 25 квітня, документ підтримала більшість депутатів.
Над стратегією майже рік працювали фахівці міськради та експерти, залучені від міжнародних організацій та компаній. Йдеться про ПРООН, Європейську економічну комісію ООН, One Works, COWI.
Як розповіла директорка департаменту економічного розвитку Тетяна Шуліченко, процес розробки документа тривав майже рік. До нього були залучені експерти ПРООН, Європейську економічну комісію ООН, One Works, COWI а також миколаївських фахівців в різних галузях, громадськість та інших.
“Протягом року робоча група з залученням громадськості розробляла даний документ. Долучились також розробники майстер-плану — італійська компанія One Works і данський COWI. Вони враховували ті напрацювання, які зараз є по розвитку водопостачання, поводженню з твердими побутовими відходами, що стосується енергетики та різні концепції з розвитку міського середовища. Для залучення громадськості проводилися опитування фокус-груп. Загалом у них взяли участь понад 2 тис. людей, які надали свої ідеї, а також вказали на основні проблемні питання, на які треба звернути увагу в стратегії розвитку Миколаївської територіальної громади”, — сказала Тетяна Шуліченко.
У документі враховані три сценарії розвитку — оптимістичний, базовий та інерційний (песимістичний). Вони визначають як безпекові фактори, так і зовнішнього та внутрішнього середовища. Усі заходи, які представлені в плані реалізації стратегії, будуть коригуватися залежно від цих сценаріїв. На підставі опитування, сценаріїв, аналізу соціально-економічного становища та тенденцій розвитку сформовані чотири основні стратегічні цілі. Це — безпечна та стійка громада, комфортна громада, конкурентна та громада партнерства. В рамках стратегічних цілей розроблені оперативні, які реалізуються проєктами та конкретними заходами.
Зазначається, що цей сценарій може бути повністю реалізований, якщо війна закінчиться 2024 року. Якщо настане мир у 2025 році – план розвитку також можна буде запровадити. При песимістичному варіанті розвитку подій – ще тривалішій війні – стратегія реалізована не буде.
Джерела фінансування стратегії — різні. Окрім міського та державного, це ще кошти донорів. Моніторинг стратегії та корекція заходів будуть проводитися кожного року відповідно до сценарію, який відбуватиметься.