Непрацюючі кнопки виклику, відсутність пандусів, пороги та сходи — проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю, аби потрапити до деяких пунктів вакцинації від COVID-19 у Миколаєві.
Як маломобільним групам населення зробити щеплення без перепон — дізнавалася Світлана Кльосова.
Ольга Виноградова є куратором проєктів, спрямованих на усунення незручностей для людей з інвалідністю. Жінка пересувається за допомогою візка майже 20 років ‒ потрапила у дорожньо-транспортну пригоду та травмувала шийні хребці.
«Дуже часто стикаємося з тим, що є якісь помилки в конструкції та нам незручно цим користуватися, воно не відповідає державним будівельним нормам», — сказала Ольга Виноградова.
Ольга щепилася другою дозою вакцини у пункті на вулиці Шосейній, 128, що на базі Центру первинної медико-санітарної допомоги №3. Говорить, що тут є досить зручний пандус, візок проїжджає у двері і пацієнт може потрапити в середину без перешкод. На випадок проблем є кнопка виклику персоналу.
«Пандус тут взагалі нормативний, зручно. Є недоліки у вигляді слизької плитки, але взимку тут завжди все розчищають, тому це не критично», — розповіла Ольга.
На першому поверсі пункту вакцинації на вулиці Шосейній, 128 є окремий кабінет для щеплення людей з інвалідністю. Тут обладнали вбиральню для пацієнтів, які пересуваються на візках.
«Цей кабінет ми відремонтували у 2020 році. Сюди приходять пацієнти за направленням сімейного лікаря отримати, якщо сьогодні ми робимо, вакцинацію від COVID-19. Якщо необхідно, призначені лікарем рутинні вакцинації, а це дифтерія, правець, коклюш, краснуха, то ми також тут проводимо ці щеплення», — розповіла директорка медзакладу Вікторія Заміхановська.
На вулиці Нікольській, 4-Б розміщений ще один пункт вакцинації. Біля входу також є кнопка виклику персоналу, проте після натискання на кнопку нічого не відбувається.
«У нас згоріла кнопка. Електрик знає, приходив і дивився. Пішов купляти. Чекаємо, коли зроблять. Дзвінок ми вже придбали», — сказала медична реєстраторка Світлана Васильєва.
Станом на 18 листопада, пункт вакцинації тут тимчасово не працює через брак персоналу: два лікарі, які робили щеплення, перебувають на лікарняному.
«Співробітники хворіють на коронавірусну інфекцію. Всі пацієнти, охочі щепитися, направляються до міжміських пунктів щеплення на Київську, 3 та на Шосейну, 128», — розповіла старша медична сестра сімейної амбулаторії №4 Алла Гринь.
На шляху до пункту вакцинації, що на Адміральській, 38, на базі ЦПМСД №5, Ольга стикається з перепоною: на вході поріг, який візок не проїде.
Пункт вакцинації тут розміщений на другому поверсі. У закладі є пристрій для підйому візків сходами, але для моделі електровізка, як у Ольги Виноградової, він не підходить. У цьому випадку медперсонал пропонує скористатися візком лікарні. Зробити пункт вакцинації на першому поверсі можливості не було, — каже директорка закладу Маргарита Юрчук, — адже приміщення орендоване.
«Ми закупили підіймач, який підіймає візок сходами до другого поверху. В нас є свій візок, якщо автоматичний візок не підходить для нашого підіймача. Також є кнопка виклику чергового, який відчиняє ворота, відчиняє двері та викликає медпрацівника», — розповіла Маргарита Юрчук.
Пункт вакцинації за адресою вулиця Адміральська, 6, що на базі ЦПМСД №4, Ользі довелося шукати майже 15 хвилин. Пандуса, кнопки виклику та вказівних знаків тут немає. За словами медичної реєстраторки, пункт вакцинації розташований на третьому поверсі, люди на візках можуть скористатися ліфтом.
Викликати ліфт одразу не вийшло. На дверях напис, що тут перерва. Технічна працівниця підтверджує цю інформацію.
«Ліфт працює з 8:00 до 12:00, а потім з 14:00 до 15:00», — сказала жінка.
Недоліки мають виправити до кінця 2021 року.
«Це в нас у розробці. Усі наші недоробки вже практично на 80 відсотків усунуті. Залишилася лише установка на вулиці кнопок і там, де має під’їхати людина машиною, знак паркування має бути. У нас все це за проєктом є», — розповіла заступниця директора ЦПМСД №4 Анна Подрез.
Крім пунктів вакцинації люди з інвалідністю можуть звернутися до мобільної бригади, яка зробить щеплення на дому. Таких у Миколаєві 13. Проте, за словами начальниці управління охорони здоров’я міськради Ірини Шамрай, у такому випадку щеплення можна зробити лише вакциною CoronaVac, адже флакон лише цієї вакцини є однодозним.