Понедельник, 14 октября, 2024
ГлавнаяАктуальноЗаробити на безпеці: витрати на закупівлю шкільних укриттів, що розташовані поблизу фронту,...

Заробити на безпеці: витрати на закупівлю шкільних укриттів, що розташовані поблизу фронту, вже перевищили 8 мільярдів

Відновлення очного навчання у школах, попри загрозу російських обстрілів, є одним з важливих факторів покращення соціально-економічної ситуації в Україні.

У восьми прифронтових регіонах умовою для повернення дітей за парти є наявність у закладах освіти захисної споруди або найпростішого укриття. Тож на їх будівництво і ремонт витратили мільярди гривень.

Та, як зʼясував Nikcenter, роздача контрактів без конкурсу сумнівним підрядникам з кримінальним шлейфом ставить під питання надійність таких споруд, а відтак – і безпеку дітей.

Скільки в регіонах витрачають на безпеку учнів

На 1 вересня 2024 року у прифронтових областях вже провели закупівель з будівництва і ремонту шкільних укриттів на понад 8,3 мільярди гривень. У серпні уряд виділив додатково на ці потреби ще 5 мільярдів. З урахуванням фінансування з місцевих бюджетів та міжнародної допомоги, попередня сума може подвоїтися вже до кінця року.

Наразі закупівлі Prozorro фіксують лише частину витрат на шкільні укриття, адже більшість міжнародних програм відбирають підрядників за допомогою інших інструментів. Але саме тут можна побачити бюджетні витрати на безпеку шкільного навчання.

За допомогою сервісу bi.prozorro.org Nikcenter відібрав закупівлі, у яких очікувана вартість робіт перевищувала 500 тисяч гривень, а в описі закупівлі було вказано ремонт або будівництво захисної споруди для школи. Також до аналізу не увійшли витрати на укриття, які були складовою частиною великих проєктів з реконструкції або будівництва.

Серед південних регіонів найбільше коштів за неповні два роки – 1,5 мільярди – вклали у шкільні укриття різних типів та розмірів у Одеській області. Найменше коштів на закупівлі будівництва та ремонту шкільних укриттів заплановано на Херсонщині – 233 мільйони гривень. Миколаївська область на створення безпечних умов навчання виділила 619 мільйонів гривень.

Суттєву різницю в обсягах фінансування безпеки учнів Херсонської та Одеської областей можна пояснити чисельністю населення, знаходження навчальних закладів на окупованій території тощо. Для отримання більш об’єктивної картини ми порівняли обсяги фінансування із кількістю учнів за офіційними даними Держстату.

Такі дані враховують всіх школярів, які займаються офлайн або дистанційно, знаходяться на підконтрольній Україні території або за кордоном, але «приписані» до навчальних закладів області. Зауважимо, що там, де є дані по кількості учнів у цьому та попередньому році, помітне значне зменшення контингенту. Наприклад, у Одеській області кількість «зареєстрованих» учнів зменшилася на 25 тисяч, у Миколаївській – на 6 тисяч осіб. Втім, навіть такі цифри дають уявлення про потребу в обладнанні укриттів.

При перерахунку вартості закупівель на кількість учнів виявилося, що у трійці південних областей на одного учня йде менше коштів, ніж в інших прифронтових регіонах. На одного умовного учня на Миколаївщині витрачають 5 766 грн та 5 754 грн – у Одеській. Ще менше, 3 582 грн – у Херсонській областях.

Найбільші закупівлі півдня

Більшість закупівель шкільних укриттів бюджетним коштом у трьох південних областях наразі не такі масштабні, як, зокрема, на Дніпропетровщині чи в Запорізькій області, де вартість одного укриття могла перевищувати сотню мільйонів гривень.

Так, на Миколаївщині є лише один тендер, де очікувана вартість одного місця в укритті перевищить 200 тис. грн. За будівництво захисної споруди на 390 осіб для Рибаківського ліцею мають намір заплатити компанії «Німфан» 89,8 млн грн.

В Одеській області закупівлю найбільшого шкільного укриття за 56,4 млн грн на Prozorro провів департамент капбудівництва Одеської ОВА. Він уклав угоду із «Березівкаагрошляхбуд» на будівництво сховища для школи №3 міста Подільськ, розрахованого на 900 осіб.

На Херсонщині до 1 вересня найдорожчою закупівлею за рахунок бюджету стало укриття у Високопільському ліцеї. 76,3 млн грн отримає «Автоінтерстрой» за укриття на 520 осіб, один квадратний метр якого коштує 73 026 гривень.

Найбільші закупівлі шкільних укриттів у Миколаївській, Одеській і Херсонській областях

Вже під час написання матеріалу стало відомо, що Херсонська міська рада без використання електронної системи замовила три великих шкільних укриття. Кожне вартістю понад 90 мільйонів. Укриття мають бути зведені до кінця наступного року. Цікаво, що херсонці не оприлюднили кошториси закупівель. Зазначимо, у 2024 році замовники Одещини та Миколаївщини також рідко вдаються до таких заходів. «Апетитні» підряди дісталися компаніям «Будпостач-СТСВ» та «Алсвіт плюс», які мають сумнівний досвід виконання державних замовлень.

Найбільші підрядники – з кримінальним шлейфом
ТОВ «Будпостач-СТСВ», яке минулого року стало одним з найбільших будівельників захисних споруд різного типу на Херсонщині, за цей час встигло двічі змінити реєстрацію, переїхавши зі Львова у Херсон. Власниками компанії є Олександр Новохатський, Віктор Спурза та Олександр Загоскін.

Портфель бюджетних замовлень «Будпостач-СТСВ» вже становить майже 450 млн грн. Всі замовлення підрядник отримав без тендерів. Компанія встигла стати фігурантом у кримінальній справі від січня 2024 року щодо привласнення бюджетних коштів під час ремонту захисних споруд на Херсонщині.

Після підписання угоди на укриття для Рибаківського ліцею найбільшим підрядником будівництва шкільних укриттів на Миколаївщині стане ТОВ «Німфан». Ця фірма також успішно освоює бюджетні підряди після переїзду, щоправда, з Одеси до Миколаєва. Її власникками є одесити Ніна Черняєва та Ігор Мельничук.

Фірма отримала на держзакупівлях 360 мільйонів гривень. Зокрема, «Німфан» має збудувати два шкільні укриття у Коблевому та Снігурівці. Цікаво, що фірма також виступила проєктантом цих укриттів і буде контролювати сама себе в межах авторського нагляду.

Минуле ТОВ «Німфан» багате на темні плями. У 2018 році поліція розслідувала справу про завищення фірмою вартості робіт під час реконструкції гімназії у Чорноморську. Ще раніше, у 2010 році, згідно з вироком Лубненського райміськсуду, «Німфан» брав участь у фіктивній угоді з КП «Лубниводоканал» з метою присвоєння бюджетних коштів.

Ще одна компанія – ТОВ «Автоінтерстрой» – прийшла будувати шкільні укриття на Херсонщині з Донецької області. Фірма зареєстрована у Краматорську, її власник – тамтешній мешканець Олександр Шахматов. «Автоінтерстрой» зібрав на тендерах близько мільярда гривень за часів «Великого будівництва». У Херсонській області він будує два укриття у сільських ліцеях. Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, компанія фігурувала у кримінальній справі щодо завищення вартості робіт з метою розкрадання бюджетних коштів. Щоправда, за інформацією ЗМІ, кримінальне провадження наразі закрито.

Близько 133 мільйонів отримає за шкільні укриття на Миколаївщині ТОВ «Господар-2». До буму на бомбосховища ця фірма з Первомайська займалася переважно дрібним дорожнім ремонтом. Її єдиним власником та керівником є мешканець Одещини Петро Пестов. Nikcenter вже повідомляв про завищені ціни у кошторисах «Господар-2» у контракті на будівництво укриття для Таборівського ліцею. У березні 2023 року фірма фігурувала в ухвалі Подільського районного суду Києва у справі про розтрату та привласнення бюджетних коштів під час ремонтних робіт у 2022-2023 роках.

Двома найбільшими підрядниками шкільних укриттів на Одещині стали «Березівкаагрошляхбуд» та будівельна компанія «Бейсик Буд». Для фірми депутата Одеської обласної ради Князя Хачатряна «Березівкаагрошляхбуд» з портфелем дорожніх підрядів на понад 2 мільярди, укриття для школи Подільська виглядає дрібним епізодом.

Нагадаємо, поліція з 2020 року розслідує справу про зловживання владою чиновниками Служби автодоріг Одеської області при укладанні угоди з фірмою Хачатряна. Також «Березівкаагрошляхбуд» фігурує у провадженні про розкрадання коштів під час ремонту доріг у Кіровоградській області.

Натомість ТОВ «Будівельна компанія «Бейсик Буд» створена лише у 2022 році. А от отримувати держзамовлення стала потому, як її власником став одесит Микола Іващенко. Фірма зі статутним фондом у 1000 гривень за цей час отримала підрядів на ремонт шкільних укриттів на понад 76 мільйонів. До того ж майже всі – без залучення електронної системи.

У восьми прифронтових регіонах України, що найбільше потерпають від російських обстрілів, розмір бюджетних вкладень у шкільні укриття вже перевищив 8 мільярдів. На щастя, оцінити їхню надійність не доводилося, та одне з укриттів на Миколаївщині вже було затоплено під час дощів.

Аналіз закупівель показав чималу різницю у вартості одного учнівського місця в захисних спорудах. А непрозорий відбір учасників з кримінальним шлейфом вимагає пильної уваги громадськості до створення безпечних умов навчання в освітніх закладах.

Про результати дослідження Nikcenter ремонтів найпростіших укриттів у школах та дитсадках Миколаївщини за перший рік повномасштабної війни читайте у матеріалі «Укриття з двійкою».

Поширити це:

Подобається це:

Подобається Завантаження…

Последние новости

Погода

Николаев
пасмурно
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
48 %
7.4kmh
89 %
Пн
12 °
Вт
9 °
Ср
13 °
Чт
11 °
Пт
11 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь