У своєму телеграм-каналі імунолог Андрій Продеус розповів про найбільш популярні міфи щодо ГРВІ. З такими інфекціями знайомі всі і хоч раз у житті стикалися особисто. Симптоми захворювання зазвичай стандартні – нежить, кашель, головний біль, ломота у м’язах, підвищена температура тіла. Як лікувати, зазвичай багато хто теж вже знає, але чи дійсно всі ці методи хороші і корисні?
Міф перший: перехворів на грип або прищепився від нього — тепер буде імунітет від ГРВІ
Андрій Продеус зазначає, що це не так, адже до ГРВІ призводять різні віруси. Окрему їх групу складають збудники грипу. Відповідно, природний чи щеплювальний імунітет поширюватиметься лише на грип і то на рік, але не на інші віруси.
Міф другий: найкраще впоратися з грипом допомагають народні засоби
Це вже стало звичкою: як тільки з’явилися соплі або в горлі засвербіло — хапайся за часник, цибулю, журавлину, мед та інші продукти. Тим більше, що бабусі так лікувалися і нічого. Проте так думати — помилка, зауважує Андрій Продеус. Цибуля, часник, алое та інші продукти та трави можуть тільки ще більше нашкодити. Адже вони призводять до подразнення слизової оболонки і навіть появи мікротравм. А це – нові ворота для інфекції.
Міф третій: ГРВІ без температури означає, що людина не заразна
Насправді це зовсім не так. Навіть без високих температурних показників хворий може залишатися заразним тиждень, а то й 10 днів.
Міф четвертий: прийом антибіотиків дозволить запобігти розвитку ускладнень
Звичка займатися самолікуванням невикорінна. Тому багато хто, знаючи, що ГРВІ загрожує ускладненнями, наприклад, пневмонією, бронхітами та іншими, починають використовувати антибіотики в процесі лікування, щоб домогтися їх профілактики. І тут головна помилка. Адже антибіотики, як відомо навіть із їхньої назви, — це засоби для боротьби з бактеріями, а не вірусами. І використовувати такі препарати можна виключно за призначенням лікаря, щоб не викликати стійкості та ще більше не нашкодити своєму здоров’ю.
Міф п’ятий: якщо було переохолодження, обов’язково захворієш
Це зовсім не так. Хвороба викликає конкретний вірус, а чи не зниження температури. Якщо імунітет міцний і відбиває атаки вірусу, ні прогулянка вулицею без шапки, ні кілька порцій з’їденого морозива хвороба не викличуть.
Міф шостий: під час хвороби митися не можна – можна наздогнати собі температуру
Андрій Продеус зазначає, що така думка є помилковою. І душ це дуже добре, не варто його ігнорувати. Від чого дійсно варто утриматися — це від процедур, що розпарюють, наприклад, лазні. Особливо це важливо за наявності підвищеної температури.
Міф сьомий: часті застуди вказують на недосконалий імунітет
Вважається, що якщо людина занедужує по другому колу за зиму, а то й по третьому, отже, з його імунітетом щось гаразд. Насправді треба дивитися, на які саме інфекції він захворює і як їх переносить. Імунолог Продеус зазначає, що якщо є кілька епізодів гострої вірусної інфекції, але при цьому немає ускладнень, це варіант норми. У дітей взагалі може бути вісім-десять ГРВІ за рік. Звертатися до лікаря для перевірки свого імунітету варто в тому випадку, якщо ви хворієте часто бактеріальними інфекціями.
storinka.com.ua