Среда, 19 июня, 2024
ГлавнаяАктуальноЗустріч Пам’яті в Артхабі «Вінграновський» (до 20 роковин по смерті Митця)

Зустріч Пам’яті в Артхабі «Вінграновський» (до 20 роковин по смерті Митця)

26 травня виповнилися 20-ті  роковини відходу у вічність Миколи Степановича Вінграновського.

Великий Українець, видатний письменник, відомий кінорежисер  і актор, великий патріот України – все це про нього. Для когось – він улюблений поет, для когось – рідна людина, для когось – неперевершений майстер слова. У кожного з нас – свій Вінграновський, та безперечно одне : постать митця  визначна й багатогранна в українській культурі!  Сьогодні – час  вклонитися йому і щирим вдячним словом вшанувати пам’ять земляка.

 У своєму вірші-заповіті він писав:

І моєю літньою судьбою

на Поділля Галич і на Степ –

 Карим оком, чорною бровою

 ти мене у серці понесеш…

Так бачив Микола Степанович майбутнє, сподіваючись, що Вітчизна збереже в серці пам’ять про нього.  І дійсно, рідна земля пам’ятає свого генія: одна з головних вулиць тепер  зветься  вулицею Миколи Вінграновського, а рідна школа носить його ім’я. З 2021 року у Первомайську діє Артхаб Вінграновський – єдиний в Україні мистецький простір творчості Миколи Степановича. Натхненником цього унікального проєкту став наш земляк Аркадій Корнацький, він втілив його в життя і продовжує опікуватися діяльністю установи.

В переддень 20-х роковин саме тут, у Артхабі,  зібрались пошановувачі творчості Миколи Вінграновського, щоб  поділитися своїми спогадами, думками. Кожен з присутніх був щирим і емоційним. Кожне промовлене слово  було і є неоціненним, тому що присутні усі разом писали такий портрет митця , якого не знайдеш у жодній галереї, у жодній книзі. Це портрет НАРОДНОЇ пам’яті.

Митець ніколи не йшов на будь-які сумнівні компроміси  з владою, тому по життю вона не надто його обдаровувала привілеями, а по смерті і поготів!  Тож немає в жодному місті України жодного пам’ятника Миколі Вінграновському, окрім скромної гранітної стели на березі річки Рось неподалік  Яблунівки.  А от народна любов завжди його оточувала, бо щире серце письменника завжди випромінювало любов до людей, до життя, до Втчизни…

 

Пташинська Лідія Іванівна – сестра Миколи Степановича Вінграновського, Пташинська Наталія Володимирівна – дружина Павла Пташинського (сина Пташинської Л.І.), директор ліцею “Ерудит”

Усатюк Григорій Іванович – письменник, одношкільник митця.
Усатюк Віра Іванівна – дружина і соратниця Г.І Усатюка.

Войтенко Володимир – громадський діяч, друг Миколи Вінграновського
Войтенко Наталія – одношкільниця М. Вінграновського,

Пшенишнюк Олена Максимівна- викладач культурології в коледжі Монада, ініціаторка присвоєння М. Вінграновському звання почесного громадянина міста.

Колесніченко Ольга Анатоліївна, заступник голови Ради ветеранів м. Первомайська

Макаровська Лілія Юхимівна – невістка Шокотко Кузьми Герасимовича, улюбленого вчителя М. Вінграновького.

Хмара Тетяна – краєзнавець, громадський діяч

Бандалет Ольга Олександрівна –директор ліцею Престиж, філолог, учасниця і організатор зустрічей з письменником у ЗОШ 17.

Балабан Юлія  – філолог, громадський діяч, авторка статей про митця

Наталія Терещенко, Катерина Краєвська модератори заходу

Ірина Тихончик журналіст, працівник Первомайського краєзнавчого музею, дослідниця творчості Вінграновського; Валентина Нємченко – екскурсовод Артхабу

Усі промови в Бібліотеці-музеї  були надзвичайно зворушливі, вони торкалися не лише творчості митця, але й тем побутових, світоглядних, йшлося про минуле і сучасність, про стосунки з владою, про особливості місцевого менталітету, який іноді грішить байдужістю. Звучала і найболючіша тема стосовно війни в Україні, адже на цій війні втратили своїх близьких: Ірина Тихончик –  коханого чоловіка Віктора, а родина Усатюків – свою опору й надію – сина Григорія!

Виступи гостей мають цінність для музею, тому вони фільмувалися і  зберігатимуться для використання під час екскурсій та інших форм  культурно- просвітницької роботи.

 Наталія Володимирівна Пташинська зауважила, що Микола Степанович Вінграновський завжди відчував біль рідної Вітчизни, тому навіть важко собі уявити його реакцію на ті трагічні події, які відбуваються зараз, коли міста України потерпають від ворожих ракет, гинуть мирні люди, зростає покоління, яке жодного дня не жило в мирний час.  Напевне у письменника народилися б найболючіші рядки, та чи витримало б його серце цю біль за Україну?  Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять Героїв, що загинули, захищаючи Вітчизну.

В подальших планах – відвідування могили Миколи Вінграновського на Байковому кладовищі у Києві.

Зустріч Пам’яті в Артхабі “Вінграновський” 25 травня 2024 р.

Фото Сергія Сотнікова

Наталія Терещенко, голова художньої ради Артхабу «Вінграновський»

Поширити це:

Подобається це:

Подобається Завантаження…

Последние новости

Погода

Николаев
пасмурно
23.1 ° C
23.1 °
23.1 °
65 %
3.1kmh
100 %
Ср
29 °
Чт
21 °
Пт
25 °
Сб
30 °
Вс
24 °
spot_img
Гороскоп на сегодня
Гороскоп на завтра
Материалы по теме

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь